«

»

Köpek Dövüşleri

Köpek dövüşlerinin hiçbir savunulacak tarafı olmaz. Bu vahşi bir durumdur. Köpek dövüşünün iyi bir şey olduğunu savunan da yoktur sanırım. Peki neden hala köpek dövüşleri yapılıyor? Sanırım ülkemizde bazı insanlar ilkel içgüdüleri olan şiddet  dürtüsünü bu şekilde tatmin ediyor. Şiddet dürtüsünü başka hayvanlara şiddet yaşatarak gidermekse tamamen bencilce bir davranış.

Son yıllarda pitbulların dövüştürülmesi medyaya çok konu oldu. Bu hayvanlara eziyet edilmesi açısından oldukça rahatsız edici. Bu durum, aynı zamanda belki de bu kadar saldırgan olmayan bu hayvanların ve onların nazarında bir çok köpeğin kamuoyu önünde canavarca algılanmasına sebep oldu. Bu olumsuz yaklaşım ya da imajın sokak hayvanları sorununu çözmek konusunda kamuoyunun yaklaşımlarını da oldukça etkilediğini zannediyorum.

                Köpek dövüşleri deyince ilk akla Pitbullar geliyor. Oysa ki bütün pitbulları saldırgan olarak algılatmakta doğru değil. Kaldı ki eğer iyi yetiştirilirse hiç saldırgan olmayan bir çok pitbull bulabilirsiniz.

 Pitbullar karakterleri gereği oldukça güçlü hayvanlardır. Köpek, gücünün farkına vardığı vakit bunu yaşadığı yerdeki konumunu güçlendirmek için kullanıyor. Bu gücü kullanıp kullanmaması gerektiğini köpeğe öğretmek aslında zor değil. Fakat bu tür köpekleri sahiplenmeden önce bu konuda eğitim almanın önemli olduğunu düşünüyorum.

Sadece Pitbull değil, RotweillerGerman ShepherdMastiff ya da bir çok iri ırk köpeklerde de böyle bir potansiyel var. Eğer kışkırtılır ya da kontrolsüzce eğitilirse hepsi de saldırganlaşabilir.

Bu sorunu aşmanın yolu köpek sahibi olacak kişileri eğitmek ve cip uygulamasıyla köpekleri sahiplerine zimmetleyip sorumluluğu tamamen sahibine vermektir. Sokak köpekleri sorununu yaratan köpeklerini sokağa atan bilinçsiz insanlardır. Eğer köpekler sahiplerine zimmetlenir ve sokağa sahibi tarafından atıldığı tespit edilince TCK’ ya göre cezalandırılırsa sokaklarda sahipsiz köpeklerde zamanla azalacaktır.

Sorunu çözmek yasal yaptırımlarla mümkündür. Kişilerin bilinçlenmesini beklemek ya da yetişkin kişileri bilinçlenmeye zorlamanın bu günde olduğu gibi hiçbir faydası olmamaktadır. Hem yasal yükümlülükler hem çocuklarımıza okullarda vereceğimiz eğtimler ileriye dönük bir çok sorunu çözebilir. Köpek Dövüşlerini de…

PetBesinleri.Com

Bir önceki yazımız olan Evcil Hayvan Fotoğraflarının İş Başarısındaki Rolü !.. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar hakkında

Admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*